Anasayfa Forum Bebek Paketleri Tasarımlar Alışveriş Sepetim Bebek Yönetim Paneli
Merak Ettikleriniz
Bebeğinizi beklerken
Bebeğinizin gelişimi
Bebeğinizin beslenmesi
Bebeğinizin bakımı
 
Bebek ve Çocuk Hastalıkları
 
Bebek ve Çocuk Sağlığı
 
1- Fazla kilo alımını önlemek için sekerli ve unlu yağlı besinler öneriler doğrultusunda tüketilmelidir.
2- Beyaz et (tavuk-balık) tercih edilmeli, haftada en az 2 kez kırmızı et besinlerle alınmalıdır.
3- Organ etleri, salam, sosis, sucuk, pastırma tüketimi sınırlandırılmalıdır.
4- Kızartma, kavurma, taze olmayan besinler tüketilmemelidir.
5- Günlük tuz alımı sınırlı tutulmalı (2-5 gr./gün) iyotlu tuzlar tercih edilmelidir.
6- Cevre temizliği, gebe kadın ve bebeği için çok önemli olup, sebze-meyveler iyice yıkanmalı, kuru baklagil ve tahılların saklanma koşullarına dikkat edilmelidir (küf/ Aflatoksin). Besinleri korumak için kullanılan böcek ilaçları ve kimyasallardan uzak durulmalıdır.
7- Kahve, çay tüketimi sınırlanmalı, yemeklerin üstüne içilmemelidir.
8- Alkol ve sigara içilmemeli, içilen ortamda durulmamalıdır.
9- Gebelikte kullanılan ilaçlar fetusa zarar verebilir, doktor denetiminde kullanılmalıdır.
10- Gebelikte bulantı ve kusma ilk haftalarda görülen ve besin alimini güçleştiren bir durumdur. Az ve küçük öğünler halinde besin alimi, sıvı tüketiminin arttırılması, özellikle sabah Ogünlerinden önce ekmek, kraker, sıcak bitki çaylarının içimi önerilmektedir. Ayni zamanda yağlı, kokulu, baharatlı yiyecekler (yağlı et, yağlı soslar, kaymak,krema) tüketilmemelidir.
11- Kabızlık sorunu varsa, önerilen sebze-meyvelerin kabuklarıyla tüketilmesi posa alimini artırmaktadır. Aç karnına ilik su, kayısı, mürdüm eriği, komposto olarak içilmelidir.
12- Hazır yiyecek ve içecekleri (hazır çorba, meşrubat, hazır meyve suları, et suyu ve benzeri çeşni verici tabletleri) tüketmeyiniz.

www.milupa.com.tr sitesinden alıntıdır
 
Yasal Uyarı: bebegimonline.net,sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamakla birlikte içeriği gereği ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. bebegimonline.net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorlardan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bebegimonline.net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından mutlaka doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.