Anasayfa Forum Bebek Paketleri Tasarımlar Alışveriş Sepetim Bebek Yönetim Paneli
Merak Ettikleriniz
Bebeğinizi beklerken
Bebeğinizin gelişimi
Bebeğinizin beslenmesi
Bebeğinizin bakımı
 
Bebek ve Çocuk Hastalıkları
 
Bebek ve Çocuk Sağlığı
 

Enerji
Gebelikte futusun büyüme ve gelişmesi, annenin günlük aldığı besinlerin plasenta aracılığı ile fetusa taşınmasıyla olanaklıdır. Artan bu gereksinimleri karşılamak için gebe kadınlara günde 200-300kkal.’nin ek olarak verilmesi gerekmektedir. Günlük enerji, kompleks karbonhidratlardan karşılanmalı, çay şekeri ve benzeri besinler aşırı tüketilmemelidir.Emziklik döneminde de enerji gereksinimi süt verimini arttırmak için 500 kkal. ek verilerek sağlanmalıdır.

Protein
Proteinler vücudun yapıtaşlarıdır ve futusun büyüme ve gelişmesi için günlük besinlerle alınmaları gereklidir. Proteinler hayvansal (vücut için çok gerekli) ve bitkisel kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hayvansal kaynaklı proteinler; biyolojik değeri yüksek et, süt, yumurta gibi besinlerden karşılanmalıdır.Mevsimsel olarak, günlük besinler içinde 4-5 porsiyon sebze yenmelidir.
Bitkisel besinlerle beslenen özellikle vejetaryen gebe ve emzikli kadınlarda yeterli besin tüketimine dikkat edilmelidir. Günlük enerji ve protein alımına dikkat edilerek beslenme programına demir, çinko, kalsiyum, vitamin D, B12 ve riboflavin için destek verilmelidir.

Yağ
Günlük enerjinin büyük bir kısmı yağlardan sağlanır. Yağlar görünür ve görünmez(besin içinde) ve vücutta etkinliklerine göre gruplandırılır. Günlük besin içinde tereyağı (sut, yoğurt, peynir içinde bulunur), zeytinyağı ve ayçiçeği, fındık ve balık yağı olarak tüketilmelidir.

Vitaminler
Gebelik ve emziklikle gereksinimler artmaktadır. Besinleri hazırlama, pişirme, saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Vitamin A, balık, sut, yumurta sarisi, ıspanak, havuç, domates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Annenin beslenmesinin yanında güneş ısınlarından yararlanması, kendi ve doğacak çocuğun sağlıklı olması için gereklidir. C vitamini yeşil ve kırmızı biber, turunçgiller, domates ve patateste bulunan bir vitamin olup, günde en az 4-5 meyve tüketerek beslenilmelidir. Folik asit; koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta, sut ve türevlerinde bulunur ve gebelikte eksik tüketimi sonunda, düşük doğum ağırlıklı bebekler, anemi ve nöral tüp defektleri oluşabilir. B12 vitaminleri sadece hayvansal kaynaklı besinlerden organ etleri, kırmızı et, sut, peynir ve balıkta bulunmaktadır.

Mineraller
Demir, et ve türevleri, sakatatlar, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru üzüm, incir, pekmez gibi besinlerde bulunur. Günlük besinlerle tüketilmeli ve muhakkak besinler yanında C vitamini kaynağı olarak taze meyve ve meyve suyu içilmelidir. Kalsiyum, kemik mineralizasyonu, anne sütü ve bebek için çok gerekli bir mineral olup süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık, kuru baklagiller gibi kaynaklarda bulunur. Günlük besinlerde 500 ml. süt veya yoğurt tüketilmelidir.
Çinko, büyüme- gelişme ve protein yapısındaki enzimler için gerekli bir mineral olup, et, deniz ürünleri, süt ve türevleri, yumurta ve yağlı tohumların tüketilmesi çinko alimi için gereklidir. Posa, yeterli sebze ve meyve, kuru baklagil ve kepekli ekmek tüketimi ile gebeliğe bağlı gelişen kabızlığın önlenmesi ve barsak işlevlerinin düzenli olması için gereklidir.

Besin Grupları
1- Süt ve ürünleri: (3 porsiyon) Süt, yoğurt, peynir, çökelek (günlük 1 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt, 2 kibrit kutusu peynir).
2- Et grubu: (3 porsiyon) Her çeşit et, tavuk, balık, yumurta,kuru baklagiller (1 adet yumurta, 2 porsiyon etli sebze yemeği, 2 porsiyon kuru baklagil).
3- Taze sebze ve meyveler: (5-9 porsiyon) Yeşil yapraklı sebzeler,turunçgiller, domates.
4- Tahıllar: (3-8 porsiyon) Ekmek, pirinç, bulgur,makarna, börek.

Sıvı Tüketimi
Günde 2-3 litre su tüketimi önerilmektedir. Öğün Sayısı: Günde 6 kez besin tüketilmesi, azar azar, sık sık yeme ve öğün atlanmaması önerilmektedir.

www.milupa.com.tr sitesinden alıntıdır

 
Yasal Uyarı: bebegimonline.net,sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımamakla birlikte içeriği gereği ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. bebegimonline.net sağlıkla ilgili konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorlardan öğrenilebileceğini savunur. Sitemizdeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bebegimonline.net sorumlu tutulamaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılır. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından mutlaka doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir.